تابع NPV در اکسل

نحوه محاسبه تابع NPV در اکسل

خالص ارزش کنونی (فعلی) طرح:

خالص ارزش کنونی (فعلی) طرح یا همون NPV، نمایانگر وجوه نقد ورودی تنزیل شده منهای وجوه نقد خروجی تنزیل شده مربوط به طرح هست. نرم افزار کامفار این کار رو خودش انجام میده و این خروجی در صفحه اول طرح هم نشان داده میشه. اما شما میتونین تو نرم افزار اکسل هم این کارو انجام بدین و تحلیل های جالبی هم بدست بیارین. برای حل این موضوع باید تابع NPV را بررسی کنیم.

تابع NPV دراکسل

در این تابع RATE همان نرخ سود یا بهره و در واقع فاصله دو جریان نقدی که ممکنه سالانه یا ماهانه باشه و VALUEها، جریانات نقدی طرح هست که باید محاسبه بشه.

به مثالهای زیر دقت کنید و سعی کنین درک درستی از ماجرا پیدا کنین.

مثال: با هم این مثال را ببینیم. در این مثال، ورودی و خروجی های طرح برای 8 سال متوالی با دوره یکسان یکساله، نشان داده شده است. در ردیف خالص جریانات نقدی، تفاضل ورودی و خروجی را نشان می دهد. نرم تنزیل نیز 20 درصد هست. قرار است در این طرح NPV  را بدست بیاریم.

ارزش خالص فعلی

برای حل این مسئله راه‌های مختلفی وجود داره که تقریباً همشو بهتون میگم.

روش اول: در ایتدا یک نکته ای را باید بدونین. بببنین اگر یادتون باشه در توابع قبلی مثل محاسبه اقساط و …؛ type را معلوم میکردیم و معمولاً صفر مینوشتیم که آخر سال انتخاب بشه. تابع npv به صورت پیش فرض type را صفر قرار داده است. یعنی برای هرسال(حتی سال اول) را باید به سال صفر تنزیل بدیم. در جلوتر هم خواهید دید اگر پولی همان اول پرداخت شده یعنی سال صفر، دیگه نیازی به استفاده از تابع npv نیست.

با تفاضل ورودی از خروجی، جریان نقدی برای هر دوره که اینجا سال هست را پیدا کنید. خب عملاً جریان تو هر سال معلومه؛ حالا باید یه جوری همه رو به سال اول بیاریمش. منطقیه. درسته؟

دستور NPV را برای اینکار اینجوری مینویسیم.ارزش خالص فعلی تابع NPV در اکسل

جواب در این قسمت 2.638 خواهد شد. در مثال بالا rate=20% و value ها هم شامل کلیه اعداد ردیف 4 خواهد بود. در این مثال ما اومدیم خیلی راحت با استفاده از تابع npv ، ارزش فعلی را محاسبه کنیم. یعنی با نرخ تنزیل مورد نظر که 20 بود، همه جریانات را به سال صفر که اکنون هست تبدیل نمودیم.

روش دوم: اما در روش بعدی، شما می تونین هر جریان نقدی رو تک به تک به زمان صفر با فرمول fv/(1+r)^nper یا تابع PV  تبدیل و اونوقت جمع جریانات نقدی که همگی در زمان صفر هست را حساب کنید. این کار رو در دو ردیف مثل شکل زیر انجام دادم.

npv 2 تابع NPV در اکسل

تو شکل بالا، هر دو عدد بدست امده، یکسان بوده و هر دو نتیجه یکسان است.

npv

باید این مثال رو خودتون یه بار حل کنین. واسه سهولت هم فایل اکسل این کار رو  اینجا گذاشتم که دانلود کنین.

4 thoughts on “تابع NPV در اکسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *