راهنمای جامع و کاربردی نرم افزار کامفار

comfar, comfar v3.3a, آموزش کامفار, راهنمای جامع و کاربردی کامفار, روح اله همایون زاده, کامفار, کتاب کامفار

مقدمه:

زمانی که ایده‌های متفاوت جهت سرمایه‌گذاری و انتخاب مطرح گردید، سرمایه‌گذاران به دنبال راه‌حل‌های مختلفی بودند تا بتوانند بهترین تصمیم را اخذ نمایند. اما وجود پارامترهای فراوان (بیش از ۴۰۰۰ متغیر) محاسبات را گاهاً آن‌قدر پیچیده می‌کرد که تصمیم‌گیرندگان از نتایج آن‌ها اطمینان لازم را نداشتند.

از طرف دیگر نگرش‌های متفاوت به یک موضوع خاص؛ باعث می‌شود تا نتایج یکسان حاصل نشود. به‌عبارت‌دیگر در مورد یک طرح؛ برخی از محاسبات، طرح را اقتصادی جلوه می‌داد و بعضی دیگر کلاً آن را رد می‌کرد. این موضوع سبب شد تا اولیای امور به فکر استاندارد نمودن تعاریف و محاسبات افتادند. نهایتاً برنامه COMFARتهیه و به بازار عرضه گردید.

نرم‌افزار تخصصی کامفار یک برنامه کامپیوتری ارائه‌شده توسط سازمان توسعه صنعت ملل (یونیدو) است که از طرح تحقیقات قبل از بهره‌برداری حمایت می‌کند و استفاده از آن سازمان‌دهی و محاسبه گزارش‌های مالی و اقتصادی را آسان می‌سازد.

همچنین طرح تجاری و پیش‌بینی درآمد و برآورد هزینه پروژه‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی، زیربنایی، دریانوردی و … با استفاده از نرم‌افزار کامفار انجام می‌پذیرد.

سازمان توسعه صنعت ملل یونیدو بیشتر از ۳۰ سال است که با سازمان‌های دولتی، مؤسسات تجاری و شرکت‌های خصوصی برای حل مشکلات صنعتی آن‌ها همکاری داشته است.

پس‌ازآن یونیدو به‌طور مداوم برای پیشرفت و توسعه ‌این نرم‌افزار کارکرده است. نسخه سوم کامفار در سال ۱۳۷۴ تحت ویندوز ارائه شد. پس‌ازآن به‌منظور توسعه فنی و بنا به نیاز کاربران این نرم‌افزار سالانه به‌روز می‌شود.

این نرم‌افزار بر پایه تجربیات، نظریات، توضیحات و نیازهای بیش از ۵۳۰۰ کاربر در ۱۴۰ کشور و همچنین بر مبنای کتاب راهنمای یونیدو برای مطالعات امکان‌سنجی صنعتی تکمیل‌شده است.

معرفی نرم افزار

کامفار یک نرم‌افزار تائید شده توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد UNIDO و منتشرشده توسط همان سازمان است. طبق گفته این سازمان (در کتابچه و بروشور کامفار) پس از بررسی متدولوژی ارزیابی اقتصادی و مالی طرح‌ها و پروژه‌ها در بیش از ۵۰ کشور جهان، این نرم‌افزار بر اساس متدولوژی طراحی‌شده توسط یونیدو، ارائه‌شده است. در حال حاضر نیز گزارش‌های خروجی این نرم‌افزار یکی از اسناد موردنیاز جهت اعطای وام و تسهیلات توسط بانک‌های ایرانی به متقاضیان سرمایه‌گذاری در طرح‌ها هست.

بنابراین این نرم‌افزار علاوه بر کاربرد آموزشی در مراکز دانشگاهی یک نرم‌افزار تجاری و مورد وثوق سازمان‌های مالی و اقتصادی جهان است. این نرم‌افزار بر اساس مطالعات امکان‌سنجی و یا به عبارتی توجیه‌پذیری و یا قابل‌اجرا بودن و یا نبودن طرح و مطالعات فرصت‌یابی برای هر طرح صنعتی و معدنی طراحی گردیده است. نتایج این نرم‌افزار بیانگر جذابیتِ اقتصادی طرح بر اساس محدود و یا نامحدود بودنِ بودجه اقتصادی سازمان مجری هست.

نحوه خرید:

کتاب پیش‌روی، راهنمای جامع و کاربردی ارزیابی اقتصادی طرح‌های سرمایه گذاری با استفاده از نرم‌افزار کامفار و براساس مبانی نظری مطالعه طرح‌های سرمایه‌گذاری براساس چارچوب سازمان توسعه صنعتی ملل متحده(UNIDO) می باشد.

در این کتاب سعی شده است تا ضمن معرفی معیارهای ارزیابی طرح های سرمایه گذاری نظیر نرخ‌بازده‌داخلی، ارزش‌فعلی‌خالص، نرخ‌تنزیل و مفاهیم تحلیل‌حساسیت و …، تمامی مباحث موردنیاز جهت استفاده از نرم‌افزار کامفار به زبانی ساده آموزش داده شود.

برای خرید نرم افزار نیز می توانید به این صفحه مراجعه نمایید و لینک خرید کتاب نیز این صفحه می باشد.

در انتها خاطر نشان می گردد اگر امکان مطالعه کتاب برای شما میسر نمی باشد می توانید از فیلم آموزشی این دوره استفاده نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *