نحوه محاسبه نرخ بازده داخلی (IRR) با استفاده از ابزار Goal seek در اکسل

نرخ بازده‌ داخلی

نرخ بازده داخلی، نرخ تنزیلی است خالص ارزش فعلی طرح در آن مساوی صفر می‌شود. یعنی در این نرخ جریانات نقدی خروجی تنزیل شده، برابر جریانات نقدی ورودی تنزیل شده می‌گردند. سپس این نرخ با نرخ بازده مورد انتظار سرمایه‌گذار مقایسه می‌شود که در صورتی برابری یا فزونی بر این نرخ، پروژه یا طرح موردنظر پذیرفته می‌شود. محاسبه نرخ بازده داخلی از طریق آزمون‌وخطا حاصل می‌شود. این بدان معناست که جریانات نقدی طرح با نرخ‌های تنزیل گوناگون مورد تنزیل قرار می‌گیرد تا جائیکه NPV طرح صفر شود که این عمل بعضاً پیچیده و زمان‌بر هست. با استفاده از ابزارهای جدید به‌راحتی و ظرف چند ثانیه این محاسبات انجام می‌شود.

برای حل این موضوع و نحوه به کارگیری ابزار زیبا Goal seek، مثال قبلی تابع NPV در اکسل را مجدد مرور می کنیم.

ارزش خالص فعلی

حال می خواهیم در این مثال IRR  را بدست بیاریم. باهم تابع irr در اکسل را بررسی می کنیم. (IRR(value,guess . در این تابع value ها همان جریانات نقدی هستند که باید اجباری وارد بشه ولی برای guess نیازی نیست عددی وارد کنید. به صورت پیش فرض ۱۰ در نظر گرفته میشه و یکی از بالا و یکی از پایین کم مینه تا به عدد مورد نظر برسه. اگر حدودشو میدونین بزنین که فقط تو محاسبه باعث میشه سرعت کار بیشتر بشه.

این مثال را با دو راه حل میکنیم.

روش اول: با استفاده از تابع IRR در اکسل،که حاصل۵۸ درصدمی شود.irr

مجددا مثال فوق را با دو جواب npv و irr مشاهده کنید.

irr در اکسل

معرفی ابزار Goal seek

حالا روش دوم را باهم حل میکنیم. برای این کار ابتدا باید npv را حساب کنیم که اونو تو درس قبلی با تابع npv، حساب کردیم. و پس از اون وارد goal seek بشیم. مسیر(data-what if analysisi-goal seek)

goal seek در اکسل

این قسمت شامل چند بخش هست:

  1. set cell: این قسمت باید داده ای را وارد کنیم که قراره تغییرات روی تغیرات نهایی تاثیر مستقیم بزاره. مثلاً قراره تو این قسمت ارزش فعلی خالص را صفر کنیم تا به یک نتیجه ای در آینده برسیم.
  2. to value: تو این قسمت قراره اتفاق را وارد کنیم. خب اتفاق چیه؟ تبدیل ارزش فعلی خالص به صفر.
  3. by changing cell: خب رسیدیم به اصل داستان. اینجا باید نتیجه نهایی که نرخ تنزیل هست را وارد کنیم. یعنی خروجی این قضیه که نرخ تنزیل جدید هست را وارد کنیم.

خوب تا اینجا همه اینکارارو کردیم مثل شکل زیر که میتونین تو اکسل هم ببینین.

goal seek

همانطور که ملاحظه کردین نتیجه هر دو عدد در شکل پایین یکی شد.

irr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *