سطح تحلیل در کامفار(Level of analysis)

همان‌طور که مستحضرید دو الگوی متفاوت در این قسمت وجود دارد. اولی مطالعات فرصت (Opportiunity Study) و دومی مطالعات امکان‌سنجی (Feasiility Study) هست.

مطالعه فرصت ابزاری برای شناسایی سریع و برآورد جذابیت یک فرصت کسب‌وکار در بازار است.

همان‌طور که گفته شد، لازمه اجرای یک پروژه، انجام مطالعات است. البته انواع مختلفی از مطالعات وجود دارد که باید انجام شوند: مانند مطالعه فرصت، پیش امکان‌سنجی و امکان‌سنجی. مطالعه فرصت قبل از مطالعه پیش امکان‌سنجی انجام می‌شود و شامل کشف فرصت‌ها، تدوین ایده پروژه، تهیه و جمع‌آوری اطلاعات و پایگاه داده لازم و تائید اطلاعات و ارزیابی اولیه داده‌ها و اطلاعات است و هدف اصلی مطالعه فرصت، شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و ترویج پروژه‌های سرمایه‌گذاری در یک حوزه خاص از فعالیت یا منطقه است.

مطالعه امکان‌سنجی، ابزاری است که می‌تواند مبنای فنی، اقتصادی و مالی را برای تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری یک پروژه ارائه دهد و قطعاً در ابعاد بزرگ‌تری به بررسی این موضع می‌پردازد.

یک مطالعه امکان‌سنجی، با توجه به عدم قطعیت و ریسک‌های موجود، به تحلیل و ارزیابی ماهیت و هدف پروژه برای سرمایه‌گذاری در یک‌زمان معین می‌پردازد. نتیجه تجزیه‌وتحلیل، باید منابع مالی موردنیاز برای پوشش نیازهای عملیاتی پروژه و تولید کالا و یا خدمات و انجام تمام تعهدات مالی (مانند عوارض گمرکی) را نشان دهد.

هدف از مطالعه امکان‌سنجی، تاییدکیفیت ابزارهای اقتصادی و فنی شرکت و تائید پایداری و بقای کسب‌وکار است. از دیدگاهی گسترده‌تر، هدف آن تسهیل عملکرد شرکت، بر اساس اصول و مکانیزم‌های خاص اقتصاد رقابتی است.

مطالعه امکان‌سنجی بعد از مطالعه فرصت انجام می‌شود. هیچ‌کدام یک از این مطالعات جایگزین یکدیگر نیستند و هر یک به‌منظور خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

درواقع امکان‌سنجی درباره امکان‌پذیر بودن موضوع‌ها بحث می‌کند. مطالعات امکان‌سنجی، پس از مرحله پیدایش طرح و تعریف چارچوب کلی آن ازلحاظ مشخصات کلیات اولیه محصول، ظرفیت تولید و میزان سرمایه‌گذاری انجام می‌شود. این مطالعات بنا به نیاز و درخواست کارفرما، در سطوح مختلفی از جزئیات پروژه می‌تواند وارد شود. مطالعات امکان‌سنجی شامل فصل‌های زیر هست: گزارش سابقه متقاضی، مطالعات بازار، مطالعات فنی، نتایج نرم‌افزار کامفار، بررسی‌های مالی.

بیشتر بدانید: حوزه مطالعه امکان‌سنجی به ماهیت آن بستگی دارد؛ بنابراین، مطالعات امکان‌سنجی برای پروژه‌ها و برای شرکت‌ها متفاوت است. در اولین مورد، میزان سرمایه متحمل شده، تجزیه‌وتحلیل مالی استاتیک و پویا، پیش‌بینی‌های فنی و اقتصادی باهدف ارتقاء، تعیین حاشیه‌های خطر برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری خاص، انجام می‌شود؛ اما در مورد دوم، از طریق تحقیقات، تجزیه‌وتحلیل و پیش‌بینی‌ها، به تعیین مختصات فنی و اقتصادی و نتیجه استراتژی‌هایی از قبیل توسعه، تهدید، تقسیم و فروش پرداخته می‌شود. یک مطالعات امکان‌سنجی، می‌تواند برای تصمیم‌گیری درباره توسعه یک سازمان در یک بخش یا یک فعالیت خاص، جذب تأمین مالی خارجی، اصلاح و بهبود کیفیت و عملکرد رقابتی، تعریف یک استراتژی بلندمدت یا میان‌مدت و غیره نیز مورداستفاده قرار گیرد.

مطالب فوق برگرفته از کتاب راهنمای جامع و کاربردی نرم افزار کامفار تالیف اینجانب می باشد.

Rate this post

2 دیدگاه برای “سطح تحلیل در کامفار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .